Wybór usługi chmurowej

Wybór usługi chmurowej?
– najważniejsze jest dopasowane rozwiązania do potrzeb odbiorcy

 

Rynek usług chmurowych w Polsce rozwija się dynamicznie, jednak jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. Specyfika i model wykorzystania chmury w poszczególnych segmentach rynku znacznie się od siebie różnią, – mówi Marcin Lebiecki, Dyrektor Pionu Integracji Chmurowej.

Firmy z segmentu MŚP charakteryzują się mobilnością i znacznie częściej decydują się na pełną transformację do chmury. Pierwszym krokiem jest najczęściej j decyzja o wdrożeniu usług opartych o Office 365, który wbrew pozorom dotyczy nie tylko poczty w chmurze, ale również szerokiego wsparcia procesów biznesowych niejednokrotnie wynosząc firmę na nowy wyższy poziom organizacji i kultury pracy. Realizacja tego typu usługi stanowi jeden z kluczowych elementów naszej oferty ponieważ zwykle jest to początek owocnej współpracy na drodze do pełnej transformacji klienta do chmury. Należy przy tym podkreślić, że w momencie wdrożenia samej usługi nasza praca nie kończy się, a w zasadzie dopiero tsię zaczyna. Kolejne etapy to proces adaptacyjny („adoption plan”), który opracowujemy wspólnie z Klientem dostosowując jego przebieg i zakres do specyfiki organizacji. Takie podejście gwarantuje skuteczność i szybkie efekty z przeprowadzonego procesu wdrożeniowego.

Duże firmy – tzw. korporacje zwykle decydują się na model hybrydowy. Bardzo często opiera się on na własnych zasobach wspomaganych chmura prywatną lub coraz częściej również publiczną.
Istotne znaczenie w podejmowaniu decyzji o transformacji do chmury mają aspekty bezpieczeństwa i obawy związane z utratą kontroli nad danymi po wyniesieniu ich poza własną organizację. Częstym ograniczeniem są również wewnętrzne opory ze strony działu IT związane z koniecznością pozyskania nowych kompetencji lub obawę o deprecjację własnej pozycji w organizacji. Współpracując z takim klientami należy uwzględnić wiele czynników i wspólnie wypracować plan działania uwzględniający wspomniane ryzyka. Trzeba mieć również na uwadze bardzo dobre zaplanowanie całego procesu i określenie jego kluczowych wskaźników np. kryteriów sukcesu. Usługa, którą oferujemy dla tego typu klientów składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest wykonanie szczegółowej analizy środowiska klienta („cloud assessment”). Proces ten pozwala stworzyć dokument opisujący kompletną strategię migracji do chmury uwzględniającą specyfikę organizacji i jej systemów. W kolejnych krokach, wspólnie z Klientem opracowujemy założenia dotyczące próbnej migracji wybranego systemu PoC ang. Proof of Concept określając m.in. kryteria sukcesu dla tego procesu. Pozwala to na obiektywną ocenę rezultatów migracji i daje Klientowi poczucie pełnej kontroli nad realizowanym procesem. Oczywiście uzyskanie założonych rezultatów pozwala przejść do kolejnych etapów transformacji do chmury realizowanych zwykle w etapami w podobnym modelu. Możemy również realizować dla klienta usługę zarządzania i optymalizacji kosztów, czyli tzw. „cloud governance” lub pełnego zarządzania środowiskiem w chmurze przejmując od również warstwę administracji systemami operacyjnymi, siecią oraz bazami danych.

Asseco Data Systems od lat specjalizuje się w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań opartych o chmurę prywatną. Od 2019 w strukturze firmy funkcjonuje Pion Integracji Chmurowej, który zapewnia kompetencje ukierunkowane na chmurę publiczną. W ofercie firmy znalazły się usługi oparte o chmurę Microsoft Azure, aplikacje biznesowe Microsoft oraz Office 365, a także chmurę Oracle.

Dzięki rozszerzeniu kompetencji o chmurę Microsoft Azure i Oracle Asseco Data Systems dysponuje potencjałem, który pozwala od podstaw projektować i wdrażać zaawansowane usługi w modelu chmury prywatnej, publicznej oraz hybrydowej.

Oferowane są również usługi DRaaS (Disaster Recovery as a Service) wspierające procesy zapewnienia ciągłości działania oparte o chmurę publiczną oraz własne ośrodki obliczeniowe.

Oferowane usługi chmurowe:
Własne ośrodki przetwarzania danych, które pozwalają wdrażać rozwiązania chmurowe w modelu IaaS, PaaS i SaaS oraz rozwijać infrastrukturę w modelu SDDC (Software Defined Data Center).

Chmura oparta na OpenStack kompatybilna z API Amazon Web Services, która dostarczana jest w modelu wirtualnego data center przez co zapewnia zarówno usługi w modelu IaaS jak i CaaS (Containers as a Service).

Chmura Unicloud, która wspiera proces efektywnego wytwarzania aplikacji w architekturze mikroserwisowej.

 

Treść publikacji dostępna tutaj.

[[[["field6","contains","@"]],[["show_fields","field30"]],"and"]]
1 Step 1
Zapytaj eksperta
imię i nazwisko
telefon
pytanie / temat rozmowy
0 /
Previous
Next

Dell
Cisco
vmware
Emc2
Certum
Microsoft
IBM

 

Szanowna Użytkowniczko/Szanowny Użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r (zwanego dalej „Rozporządzenie”) informuję, iż:

 • Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Asseco Data Systems S.A. z siedzibą w Gdyni, ul. Podolska 21, 81-321 Gdynia.
 • Kontakt do Inspektora ochrony danych w Asseco Data Systems S.A. można uzyskać pod adresem e – mail: IOD@assecods.pl, tel.+48 42 675 63 60.
 • Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:
  1. przygotowania odpowiedzi na zapytanie na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia.
  2. przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej i programów automatyzujących na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną i w zw. z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. prawa telekomunikacyjnego (zgoda alternatywna) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
 • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do przygotowania i przedstawienia odpowiedzi na zapytanie oraz do czasu cofnięcia przez Panią/Pana wyrażonej zgody na otrzymywanie informacji marketingowych.
 • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia/zapomnienia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Realizację wszystkich powyższych praw można zrealizować poprzez wniosek złożony na stronie https://www.daneosobowe.assecods.pl
 • Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Regulatora, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Rozporządzenia.
 • Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest niezbędne do realizacji wniosku z zapytaniem. Jest Pan/Pani zobowiązana do ich podania, a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości uzyskania odpowiedzi na wysłane zapytanie.
 • Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach przetwarzania danych osobowych podanych przy utworzeniu Konta i uzupełnianiu danych w nim zawartych oraz danych dotyczących aktywności w Serwisach (zgodnie z Polityką prywatności serwisu internetowego Asseco Data Systems S.A. Polityka prywatności)
  i aktywności związanej z naszą komunikacją mailową z Panią/Panem, a efektem takiego przetwarzania będzie dopasowanie informacji marketingowych dotyczących naszych produktów i usług, które mogą Panią/Pana zainteresować.
Polityka prywatności