Własny system płatności w UniCloud

Bankowość online w klastrach Cyclos zapewniających wysoką dostępność

 

Cyclos [1] jest oprogramowaniem bankowości internetowej przeznaczonym do obsługi instytucji mikrofinansowych, banków lokalnych w krajach rozwijających się, sieci barterowych i banków czasu [2].

 

 

Cyclos rozwijany jest przez organizację Social Trade Organisation (STRO), powstałą w 1970r. O aktualnych możliwościach technicznych i zastosowanej technologii można się przekonać wykorzystując platformę UniCloud [3]. Cyclos jest modułowym systemem wielofunkcyjnym, dzięki czemu jest elastyczny w konfigurowaniu. Funkcje Cyclos dostępne są przez Internet, ale dostępna jest również obsługa telefonów komórkowych (WAP/SMS) i urządzeń POS. Dostępne są płatności sms i kartami płatniczymi. Główne cechy oprogramowania Cyclos to bankowość internetowa, bankowość SMS, bankowość IVR oraz moduły kart i POS, które tworzą możliwości dotarcia do nowych sektorów, takich jak przekazy pieniężne, programy lojalności konsumenckie, sklepy mobilne, usługi wypłat gotówkowych, taksówki płatności, systemy płatności kampusowych, karty przedpłacone i tanie bankomaty. Projekt Cyclos rozpoczęty w 2003r. jako open source, aktualnie stał się standardem oprogramowania typu „home banking” o otwartym kodzie źródłowym. Wykorzystując możliwości platformy UniCloud łatwo uzyskać złożony, skalowalny, nadmiarowy klaster Cyclos z replikacją bazy danych (master-slave), charakteryzujący się wysoką dostępnością. Proces instalacji jest w pełni zautomatyzowany [4].

Rysunek 1: Architektura systemu

Wysoka dostępność pomaga zapobiegać nieudanym transakcjom i problemom z wydajnością. Rozłożenie aplikacji na wiele serwerów zapewnia nadmiarowość a w przypadku awarii serwera użytkownicy tego węzła zostaną automatycznie przełączeni do innej instancji klastra, na której dzięki replikacji są dostępne wszystkie sesje uszkodzonego węzła, co spowoduje, że jest to proces niezauważalny dla użytkowników. Replikacja bazy danych PostgreSQL poprawia wydajność i możliwości pracy podczas awarii.

 

Instalacja klastra Cyclos

Zaloguj się do panelu UniCloud, znajdź klaster Cyclos 4 PRO na liście gotowych aplikacji i kliknij Zainstaluj.

Rysunek 2: Wybór klastra do instalacji.

Możesz również zaimportować manifest z GitHub za pomocą linku [5]:
https://github.com/jelastic-jps/cyclos/blob/master/cyclos-4-cluster/manifest.jps

Rysunek 3: Import manifestu.
Wybierz odpowiednią wersję Cyclos, zmień nazwę środowiska i nazwę wyświetlaną.

Rysunek 4: Instalacja klastra.
Po instalacji klastra otwórz stronę uwierzytelniania w przeglądarce.

Rysunek 5: Prośba o cierpliwość przy pierwszym uruchomieniu.

Rysunek 6: Okno zainstalowanej aplikacji
Jeśli nie masz konta na serwerze licencji, kliknij link serwer licencji Cyclos, aby kontynuować rejestrację. Korzystając z poświadczeń zarejestrowanych w witrynie Cyclos, należy wypełnić okna w kreatorze konfiguracji, zwracając uwagę na wskazówki i opisy.

Rysunek 7: Okno licencyjne aplikacji

Po stworzeniu własnej sieci [4] należy zrestartować węzły serwera aplikacji za pomocą przycisku Restartuj węzły.

Rysunek 8: Restart węzłów

Na zakończenie odśwież stronę internetową aplikacji Cyclos lub naciśnij przycisk Otwórz w przeglądarce, aby oba serwery aplikacji ponownie odczytały konfigurację i rozpoczęły pracę w trybie wysokiej dostępności.

Rysunek 9: Uruchomienie aplikacji
Klaster działa w systemie wysokiej dostępności, bez pojedynczego punktu awarii, z możliwością automatycznej niwelacji przeciążeń, należy pamiętać, aby zabezpieczyć ruch do portalu stosując SSL, dzięki czemu uzyskasz kompletny, bezpieczny system bankowy.

 

[1] Cyclos:
https://www.cyclos.org
[2] PaymentEye:
https://www.paymenteye.com/2012/11/29/social-trade-organisation-launches-cyclos-3-7-1
[3] Panel UniCloud:
https://app.unicloud.pl
[4] Jelastic, Blog:
https://jelastic.com/blog/cyclos-cluster-automatic-installation
[5] Repozytorium Cyclos:
https://github.com/jelastic-jps/cyclos/blob/master/cyclos-4-cluster/manifest.jps

Autor:

Piotr Niemcewicz pracuje jako inżynier w Centrum Danych Asseco Data Systems S.A., gdzie zajmuje się projektowaniem i wsparciem podczas wdrażania systemów.

[[[["field6","contains","@"]],[["show_fields","field30"]],"and"]]
1 Step 1
Zapytaj eksperta
imię i nazwisko
telefon
pytanie / temat rozmowy
0 /

Informujemy, iż Państwa dane osobowe są przetwarzane przez administratora, którym jest Asseco Data Systems S.A. z siedzibą w Gdyni, ul. Podolska 21, 81-321 Gdynia.
Przetwarzamy Państwa dane w celu: przygotowanie odpowiedzi na złożone zapytanie oraz  przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z przetwarzaniem Państwa danych, posiadacie prawa do: dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia danych, ograniczenia przetwarzania i prawo do cofnięcia zgody. 
Z pełną treścią informacji dotyczących przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym o przysługujących prawach i ich zakresie możecie się Państwo zapoznać pod adresem:
https://www.assecods.pl/wp-content/uploads/Klauzula-informacyjna-formularz-kontaktowy.pdf

Previous
Next

Dell
Cisco
vmware
Emc2
Certum
Microsoft
IBM

 

Szanowna Użytkowniczko/Szanowny Użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r (zwanego dalej „Rozporządzenie”) informuję, iż:

 • Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Asseco Data Systems S.A. z siedzibą w Gdyni, ul. Podolska 21, 81-321 Gdynia.
 • Kontakt do Inspektora ochrony danych w Asseco Data Systems S.A. można uzyskać pod adresem e – mail: IOD@assecods.pl, tel.+48 42 675 63 60.
 • Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:
  1. przygotowania odpowiedzi na zapytanie na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia.
  2. przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej i programów automatyzujących na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną i w zw. z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. prawa telekomunikacyjnego (zgoda alternatywna) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
 • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do przygotowania i przedstawienia odpowiedzi na zapytanie oraz do czasu cofnięcia przez Panią/Pana wyrażonej zgody na otrzymywanie informacji marketingowych.
 • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia/zapomnienia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Realizację wszystkich powyższych praw można zrealizować poprzez wniosek złożony na stronie https://www.daneosobowe.assecods.pl
 • Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Regulatora, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Rozporządzenia.
 • Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest niezbędne do realizacji wniosku z zapytaniem. Jest Pan/Pani zobowiązana do ich podania, a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości uzyskania odpowiedzi na wysłane zapytanie.
 • Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach przetwarzania danych osobowych podanych przy utworzeniu Konta i uzupełnianiu danych w nim zawartych oraz danych dotyczących aktywności w Serwisach (zgodnie z Polityką prywatności serwisu internetowego Asseco Data Systems S.A. Polityka prywatności)
  i aktywności związanej z naszą komunikacją mailową z Panią/Panem, a efektem takiego przetwarzania będzie dopasowanie informacji marketingowych dotyczących naszych produktów i usług, które mogą Panią/Pana zainteresować.
Polityka prywatności