Jak poradzić sobie z dużymi pikami odwiedzin na stronie?

CASE: Użycie UniCloud do obsługi pików na www

FIRMA: RebornLab
Założenie przyjęte do zastosowania UniCloud: obsługa strony Kongresu 590

OPIS:
Strona najpierw była hostowana na sharowanym hostingu na nazwa.pl. Dosyć szybko okazało się, że to nie będzie wystarczające w tym przypadku. Po uruchomieniu kampanii reklamowej i zwiększeniu ruchu na stronie, serwer zaczął znacząco zwalniać i pojawił się komunikat o przekroczeniu zasobów systemu.

Jako, że Kongres590 to event, który miał odbyć się 17 – 18 listopada 2016 roku, potrzebny był serwer/platforma, która szczególnie w tych dniach nie zawiedzie ani nas jako firmę dostarczającą serwis jak i uczestników kongresu. Wiadomym było, że sam event z racji faktu, iż jest politycznie zaangażowany, będzie nagłaśniany w mediach i np. w dzień rozpoczęcia Kongresu będzie o nim głośno w mediach ogólnopolskich należało się zatem przygotować na zwiększony ruch i użycie serwisu właśnie w tym czasie.

Projekt Kongresu590 składał się z:
– serwisu internetowego napisanego w PHP – framework Symfony2,
– aplikacji mobilnej na platformy Android i iOS, która łączyła się z API serwisu www i pobierała dane tj. program kongresu, prelegentów, newsy itp. Uczestnicy kongresu w dniu eventu mogli poprzez nią sprawdzić terminarz prelekcji, dowiedzieć się więcej o partnerach kongresu, podejrzeć newsy itp. Mogli również zadawać pytania do prelegentów podczas trwania sesji panelowych,
– microserwis napisany w Nodejs, który odbierał i wyświetlał przy pomocy web socketów, pytania zadawane do prelegentów przez uczestników kongresu.

UniCloud został wybrany dlatego że:
– wstępna konfiguracja oraz tworzenie środowisk przez panel administratora jest bardzo łatwe i wygodne,
– dosłownie w 2 minuty można sklonować środowisko produkcyjne z całą konfiguracją i przeprowadzić na nim testy, bugfixy itp.
– możemy postawić środowiska z obsługą różnych języków programowania w naszym przypadku PHP i Nodejs (Javascript),
– koszty są niskie bo płatność odbywa się tylko za zużycie (autoskalowanie cloudletów),
– bardziej zaawansowana konfiguracja jest bardzo prosta do wdrożenia nawet dla osób, które nie zajmują się na co dzień administracją serwerów, instalacja certyfikatów SSL, mechanizmów do cachowania itp.

W przypadku Reborn Lab wyglądało to następująco:
Na froncie: SSL (Nginx) + Varnish -> backend: Nginx (PHP7) + baza Mysql,
Dzięki cachowaniu stron przez Varnisha w dniu Kongresu bez problemu obsłużeni zostali wszyscy uczestnicy Kongresu oraz odwiedzających stronę (35 000 odsłon w dniu Kongresu), momentami ok. 500 osób w tym samym czasie.
Średni czas reakcji serwera z 5,6s spadł do 0.15s, zatem strony ładowały się bardzo szybko – miało to wyraźny wpływ na zmniejszenie się współczynnika odrzuceń z 80% do ok 35% – 40%.

UniCloud pozwolił nam spać spokojnie z myślą, że jeśli informacja o Kongresie pojawi się w wieczornych wiadomościach to nagły peak nie zablokuje nam serwera i aplikacji.

Krzysztof Łosiak
Reborn LAB

[[[["field6","contains","@"]],[["show_fields","field30"]],"and"]]
1 Step 1
Zapytaj eksperta
imię i nazwisko
telefon
pytanie / temat rozmowy
0 /

Informujemy, iż Państwa dane osobowe są przetwarzane przez administratora, którym jest Asseco Data Systems S.A. z siedzibą w Gdyni, ul. Podolska 21, 81-321 Gdynia.
Przetwarzamy Państwa dane w celu: przygotowanie odpowiedzi na złożone zapytanie oraz  przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z przetwarzaniem Państwa danych, posiadacie prawa do: dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia danych, ograniczenia przetwarzania i prawo do cofnięcia zgody. 
Z pełną treścią informacji dotyczących przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym o przysługujących prawach i ich zakresie możecie się Państwo zapoznać pod adresem:
https://www.assecods.pl/wp-content/uploads/Klauzula-informacyjna-formularz-kontaktowy.pdf

Previous
Next

Partnerzy technologiczni

Dell
Cisco
vmware
Emc2
Certum
Microsoft
IBM

 

Szanowna Użytkowniczko/Szanowny Użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r (zwanego dalej „Rozporządzenie”) informuję, iż:

 • Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Asseco Data Systems S.A. z siedzibą w Gdyni, ul. Podolska 21, 81-321 Gdynia.
 • Kontakt do Inspektora ochrony danych w Asseco Data Systems S.A. można uzyskać pod adresem e – mail: IOD@assecods.pl, tel.+48 42 675 63 60.
 • Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:
  1. przygotowania odpowiedzi na zapytanie na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia.
  2. przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej i programów automatyzujących na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną i w zw. z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. prawa telekomunikacyjnego (zgoda alternatywna) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
 • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do przygotowania i przedstawienia odpowiedzi na zapytanie oraz do czasu cofnięcia przez Panią/Pana wyrażonej zgody na otrzymywanie informacji marketingowych.
 • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia/zapomnienia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Realizację wszystkich powyższych praw można zrealizować poprzez wniosek złożony na stronie https://www.daneosobowe.assecods.pl
 • Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Regulatora, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Rozporządzenia.
 • Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest niezbędne do realizacji wniosku z zapytaniem. Jest Pan/Pani zobowiązana do ich podania, a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości uzyskania odpowiedzi na wysłane zapytanie.
 • Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach przetwarzania danych osobowych podanych przy utworzeniu Konta i uzupełnianiu danych w nim zawartych oraz danych dotyczących aktywności w Serwisach (zgodnie z Polityką prywatności serwisu internetowego Asseco Data Systems S.A. Polityka prywatności)
  i aktywności związanej z naszą komunikacją mailową z Panią/Panem, a efektem takiego przetwarzania będzie dopasowanie informacji marketingowych dotyczących naszych produktów i usług, które mogą Panią/Pana zainteresować.
Polityka prywatności