Hostowana chmura prywatna czy własna infrastruktura IT?

Trendy wskazują stałą popularyzację usług chmurowych, a dynamiczny rozwój technologii oraz rosnąca świadomość w zakresie krytycznego znaczenia systemów IT skłaniają coraz więcej firm do wyboru rozwiązań oferowanych przez profesjonalnych dostawców. Czy inwestowanie we własną infrastrukturę odchodzi do lamusa? Czy rozwiązania chmurowe całkowicie wyprą inwestycje we własne infrastruktury?

Stając przed wyborem pomiędzy inwestycją we własną infrastrukturę i niezbędne do jej utrzymania wysokiej klasy kompetencje IT a outsourcingiem, firmy muszą już na starcie wykonać precyzyjną analizę techniczną. Ekspercka diagnoza ukierunkowana pod kątem indywidualnych potrzeb, wykonana przez wyspecjalizowanego dostawcę, która uwzględnia dynamikę rozwoju, to „must have” dla firm rozsądnie dysponujących budżetem.

Zakup własnej infrastruktury to rozwiązanie dla firm, które są świadome związanych z tym kosztów, np.: utrzymania wykwalifikowanych specjalistów IT, kosztów licencjonowania, zapewnienia warunków środowiskowych dla infrastruktury IT bazującej na redundantnych systemach. Z takiej analizy przeprowadzonej nawet dla dojrzałych przedsiębiorstw bardzo często wynika, że z uwagi na koszty, ograniczenia technologiczne lub aspekty związane z zapewnieniem wymaganego poziomu bezpieczeństwa dla biznesu należy przy podejmowaniu decyzji uwzględnić model outsourcingu.

Zapewnienie idealnych warunków dla infrastruktury i świadczonych z jej udziałem usług jest trzonem działania wyspecjalizowanych dostawców rozwiązań IT, takich jak Centrum Danych Asseco Data Systems. Zewnętrzny dostawca, który realizuje usługi dla wielu klientów, posiada pulę zasobów gotowych do udostępniania, zapewnia zespół ekspertów, wysoką jakość określoną gwarantowanym w umowie po-ziomem dostępności, ang. Service Level Agreement – SLA. Ważny jest również aspekt zachowania zgodności z zaleceniami RODO. Uwzględniając powyższe warunki, koszt inwestycji we własną infrastrukturę jest wyższy w porównaniu z outsourcingiem usług do wyspecjalizowanych centrów danych. Ponadto, profesjonalni dostawcy mogą udostępnić usługi nieosiągalne przy indywidualnych inwestycjach, np. oferują zapewnienie ośrodka zapasowego dla krytycznych aplikacji i systemów klienta, ang. Disaster Recovery as a Service – DRaaS. To stanowi dla wielu klientów istotną wartość dodaną.

Usługi w chmurze prywatnej świadczone przez centra danych mają zastosowanie w przypadku każdego podmiotu operującego na danych osobowych, finansowych, medycznych czy danych krytycznych dla biznesu. Bezpieczeństwo oraz chęć zachowania kluczowych korzyści wynikających z usług w chmurze stanowią najczęściej o wyborze rozwiązania opartego na chmurze prywatnej świadczonej przez zewnętrznego dostawcę. Rozwiązanie to zapewnia, że infrastruktura IT oraz oprogramowanie są przeznaczone i wykorzystywane jedynie na potrzeby jednej firmy czy instytucji. Chmurę prywatną wybierają najczęściej instytucje finansowe, medyczne, rządowe, na które Komisja Nadzoru Finansowego nakłada obowiązek zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa. W 2017 roku Asseco wdrożyło usługę dla Geomedical. Był to jeden z pierwszych projektów w obszarze opieki zdrowotnej, w którym placówka nie oparła informatyzacji na własnych serwerach, lecz na zewnętrznym centrum danych. W tym przypadku zaprojektowano rozwiązanie łączące serwery dedykowane z chmurą prywatną. W efekcie sprostano oczekiwaniom zwiększenia elastyczności i łatwego skalowania zasobów.

„Jedno z ostatnich wdrożeń chmury prywatnej zrealizowaliśmy dla klienta z sektora usług finansowych. Rozwiązanie zostało zaprojektowane indywidualnie pod wymogi systemu klienta, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa oraz naciskiem na optymalizację kosztów licencji bazy danych Oracle. W tego typu projektach nie ma mowy o standaryzowanych rozwiązaniach” – mówi inżynier Centrum Danych Asseco Data Systems.

Wybór rozwiązania powinien być efektem eksperckiej diagnozy, uwzględniającej spektrum czynników. Zapraszamy do dialogu technicznego z inżynierami Centrum Danych Asseco Data Systems.

[[[["field6","contains","@"]],[["show_fields","field30"]],"and"]]
1 Step 1
Zapytaj eksperta
imię i nazwisko
telefon
pytanie / temat rozmowy
0 /

Informujemy, iż Państwa dane osobowe są przetwarzane przez administratora, którym jest Asseco Data Systems S.A. z siedzibą w Gdyni, ul. Podolska 21, 81-321 Gdynia.
Przetwarzamy Państwa dane w celu: przygotowanie odpowiedzi na złożone zapytanie oraz  przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z przetwarzaniem Państwa danych, posiadacie prawa do: dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia danych, ograniczenia przetwarzania i prawo do cofnięcia zgody. 
Z pełną treścią informacji dotyczących przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym o przysługujących prawach i ich zakresie możecie się Państwo zapoznać pod adresem:
https://www.assecods.pl/wp-content/uploads/Klauzula-informacyjna-formularz-kontaktowy.pdf

Previous
Next

Partnerzy technologiczni

Dell
Cisco
vmware
Emc2
Certum
Microsoft
IBM

 

Szanowna Użytkowniczko/Szanowny Użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r (zwanego dalej „Rozporządzenie”) informuję, iż:

 • Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Asseco Data Systems S.A. z siedzibą w Gdyni, ul. Podolska 21, 81-321 Gdynia.
 • Kontakt do Inspektora ochrony danych w Asseco Data Systems S.A. można uzyskać pod adresem e – mail: IOD@assecods.pl, tel.+48 42 675 63 60.
 • Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu:
  1. przygotowania odpowiedzi na zapytanie na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia.
  2. przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej i programów automatyzujących na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną i w zw. z art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. prawa telekomunikacyjnego (zgoda alternatywna) na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia.
 • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do przygotowania i przedstawienia odpowiedzi na zapytanie oraz do czasu cofnięcia przez Panią/Pana wyrażonej zgody na otrzymywanie informacji marketingowych.
 • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia/zapomnienia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Realizację wszystkich powyższych praw można zrealizować poprzez wniosek złożony na stronie https://www.daneosobowe.assecods.pl
 • Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Regulatora, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Rozporządzenia.
 • Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest niezbędne do realizacji wniosku z zapytaniem. Jest Pan/Pani zobowiązana do ich podania, a konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości uzyskania odpowiedzi na wysłane zapytanie.
 • Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach przetwarzania danych osobowych podanych przy utworzeniu Konta i uzupełnianiu danych w nim zawartych oraz danych dotyczących aktywności w Serwisach (zgodnie z Polityką prywatności serwisu internetowego Asseco Data Systems S.A. Polityka prywatności)
  i aktywności związanej z naszą komunikacją mailową z Panią/Panem, a efektem takiego przetwarzania będzie dopasowanie informacji marketingowych dotyczących naszych produktów i usług, które mogą Panią/Pana zainteresować.
Polityka prywatności